نشانی : کیلومتر ۵۵ جاده اصفهان-مبارکه، کد پستی 8485173311
تلفن : 33327600-33323253 (031)
دورنگار : 33324345 (031)
دفتر تهران : 33130780 (021)
پست الکترونیک : info@
sfae.ir

ارتباط با معاونت خرید:

تلفن: 33319690(031)

دورنگار:33317658(031)

پست الکترونیک: pur@sfae.ir

پست الکترونیک جهت ارسال رزومه:sup@sfae.ir

ارتباط با معاونت فروش:

تلفن:33323253(031)

دورنگار:33324345(031)

پست الکترونیک:sale@sfae.ir

 قیمت شمش در انتظار تعیین تکلیف آهن اسفنجی

قیمت بیلت در هفته گذشته با افت حدود ١٠٠ تومانی مواجه بود. علت کاهش قیمت رکود بازار مقاطع و بلا تکلیفی در مورد قیمت آهن اسفنجی به نظر می آید. بر اساس فرمول پلکانی وزارت صنعت و معدن و تجارت باید قیمت آهن اسفنجی به نصف قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس برسد بنابراین آهن اسفنجی که امروز حداقل 960 تومان پایه هر کیلو برای محموله‌های بالای 2 هزار تن و حداکثر 1030 تومان برای محموله های کوچک است باید به 900 تومان تا 920 تومان هر کیلو برسد. این کاهش قیمت باعث خواهد شد تا قیمت شمش به حدود 1500 تا 1600 تومان پایین بیاید. در حال حاضر اکثر کارخانه های ذوب تولید را پایین آورده اند با این شرایط در هفته آینده شاهد کاهش عرضه خواهیم بود، اگر تکلیف آهن اسفنجی مشخص نشود قیمت شمش بالا خواهد رفت.

 

در صنعت فولاد ما نگاه کلان نیست، در هیچ کجای دنیا تعریفی که ما از رابطه مواد اولیه با شمش و محصول داریم به شکل دستوری و ساختاری نیست. بازار خودش نسبت ها را تعیین می کند و بر اساس نیاز خودش حرکت میکند حال آنکه در ایران کارخانه ای که باید الگوی صادرات باشد، جلودار نرخ های مواد اولیه و کالای ساخته شده قرار گرفته است این سیستم دهها سال قبل در روسیه برچیده شد ولی ما هنوز در جستجوی فرمول هائی هستیم که بعد از جنگ جهانی دوم بارها آزمایش شده و مردود گردیده است. گذشته از آن معلوم نیست کشوری که با دهها هزار میلیارد تومان کسری بودجه روبروست چطور می تواند کسری درآمد 2 تا 4 هزار میلیاردی دیگر را بپذیرد، محل تامین این کسری از کجاست؟

 

مشکل اصلی نه در وزرات خانه است نه صنعت فولاد نه در بازار نه در انجمن، بلکه گیر اصلی اینست که ما حاضر نیستیم واقعیات اقتصادی را بپذیریم و از مسئولین متخصص استفاده كنیم. اما الزامات اقتصادی را نمی توان کتمان کرد میشود با ترفندهایی آنها را به عقب انداخت ولی زمان عمق آنها را تشدید می کند. آنها را برطرف نمی کند، باید راه حلی پیدا کرد که تولید فولاد که هر روز بیشتر هم میشود و کارخانه های جدیدی که سر باز می کنند صادر شود در غیر اینصورت شرایط در سال آینده بسیار وخیم تر خواهد شد همین رقابت در فروش شمش و مقاطع روی آهن اسفنجی هم صورت می پذیرد.

 

مجموعه فولاد نیاز به بازار فولاد دارد با توجه به بسته بودن سیستم اعتبار اسنادی صادراتی، تولیدکننده های فولاد باید به دولت فشار بیاورند تا از طریق قراردادهای دو جانبه با کشورهای خریدار صادرات را فعال تر کنند. دولت هم باید سعی کند صادرات از طریق ال سی را فعال کند در حال حاضر فولاد ایران نمی تواند به نام محصول ایران صادر شود باید وزارت امور خارجه در پی رفع این مشکل با ایجاد قراردادهای جداگانه با کشورهای خریدار فولاد ایران باشد انجمن تولید کنندگان فولاد به جای سامان دادن به بازار داخلی باید در پی رفع موانع صادراتی باشد.

 

این كاهش قیمت در بازار مقاطع نیز همانطور كه اشاره شد با افت مواجه بود.

 

محصولات کارخانه های دیگر در طول هفته با بیش از 100 تومان کاهش قیمت روبرو شد مسابقه فروش بین همه کارخانه ها تا آخرین روز هفته ادامه داشت در حالیکه به نظر می رسید قیمت شمش به حداقل خود رسیده است این مساله در مورد تیراهن محصول ذوب آهن که مدیریت هم میشود دیده شد.

 

نگاه منفی به بازار باعث شد تا بنکدارها که در جریان روند سریع قیمت شتابان خرید کرده بودند رقیب کارخانه ها شدند. این مشکل در بین همه کارخانه ها وجود داشت اما اگر تکلیف قیمت شمش مشخص شود بازار به ثبات میرسد.. در واقع با ثبات قیمت شمش پایه قیمت میلگرد در همین سطح باقی می ماند در غیر اینصورت اگر قیمت آهن اسفنجی پایین بیاید قیمت شمش هم خواهد شکست اتفاقی که باعث خواهد شد عده زیادی ضرر کنند و یا ورشکست شوند. این نوسانها سال گذشته دیده شد. از آنجا که صنعت فولاد با مازاد عرضه در همه سطوح روبروست دولت باید اندیشه ای اساسی برای صدور آن بنماید، ظرفیت تولید فولاد ساخته شده در سال آینده به مرز 30 میلیون تن میرسد ما تقاضای این تولید را در داخل نداریم باید بپذیریم با کاهش صادرات نفت به علت رقابت سیستم های خورشیدی، فولاد را به عنوان یک جایگزین به کار ببریم همانطور که با جدیت به دنبال تکمیل زنجیره فولاد هستیم باید جدی تر بازاریابی آنرا دنبال کنیم در غیر اینصورت ورشکستگی، بیکاری و بدهی به بانک ها پیامد آن است.