نشانی : کیلومتر ۵۵ جاده اصفهان-مبارکه، کد پستی 8485173311
تلفن : 33327600-33323253 (031)
دورنگار : 33324345 (031)
دفتر تهران : 33130780 (021)
پست الکترونیک : info@
sfae.ir

ارتباط با معاونت خرید:

تلفن: 33319690(031)

دورنگار:33317658(031)

پست الکترونیک: pur@sfae.ir

پست الکترونیک جهت ارسال رزومه:sup@sfae.ir

ارتباط با معاونت فروش:

تلفن:33323253(031)

دورنگار:33324345(031)

پست الکترونیک:sale@sfae.ir

 تکنولوژی های تازه برای سودآوری بیشتر فولادسازی

نوآوری درتکنولوژی و در فرایندهای تولید صنعتی می تواند زمینه ساز توسعه باشد. این نوآوری ها باعث کاهش هزینه های تولید و افزایش بهره وری  تولید می شود و نرخ سودآوری سرمایه گذاری را بیشتر می کند.مطالعات نشان می دهد فعالیتهای تحقیقاتی و پیشرفت‌های صنعتی جایگاه ویژه‌ای دارد و در عرصه تکنولوژی‌های صنعت فولاد هم این نوآوری‌ها می‌تواند زمینه ساز افزایش حجم تولید و کاهش هزینه‌ها شود.

کلیر دیویس یکی از کارشناسان صنعت فولاد و استاد دانشگاه وارویک بریتانیا در این زمینه می‌گوید: پیشرفت‌های تکنولوژی در زمینه تولید فولاد می‌تواند زمینه را برای تولید محصولات بهتر و با کیفیت‌تر فراهم کند و هزینه های تولید را هم تقلیل دهد.افزایش بهره‌وری مصرف انرژی و افزایش بهره‌وری نیروی کار در فرایند تولید با استفاده از این تکنولوژی‌های تازه زمینه‌ساز بهبود عملکرد صنعت فولاد می شود. او به همراه تیمش در حال مطالعه روی ساخت تکنولوژی تازه‌ای در بخش ریخته‌گری کمربندی است که محصول این تکنولوژی فولادهایی بسیار قوی‌تر، سبک‌تر و قابل‌انعطاف‌تر نسبت به قبل است.

یکی از پروسه های تولیدی نوین پروسه نوارهای دوقلو و ریخته گری کمربندی است که توسط شرکت Nucor استفاده می شود. مزیت اصلی این دو روش تازه تولیدی، فضای اندک مورد نیاز در فرایند تولید با این روش است. در کارخانه‌هایی که با این روشها به تولید فولاد می‌پردازند تنها ۲۰ هکتار زمین مورد نیاز است و برای اینکه سرمایه‌گذاری در تولید فولاد به سودآوری برسد باید حداقل ۵۰۰ هزار تن فولاد تولید شود. این درحالیست که کارخانه های فولادسازی دیگر برای اینکه بتوانند در فرایند تولید حضور فعال داشته باشند نیاز به داشتن زمینی به مساحت ۲۰۰۰ هکتار دارند و برای اینکه سرمایه‌گذاری در این صنعت برای آنها سودآوری داشته باشد، باید بالغ بر ۴ میلیون تن فولاد در هر سال تولید شود.

 اما Nucor تنها شرکتی نیست که از این تکنولوژیهای تازه استفاده کرده است بلکه شرکتهای فولادسازی دیگری از قبیل شرکت shangang کشور چین، شرکت salzgitter که یک شرکت فولادسازی آلمانی است و شمار دیگری از شرکتهای فولادسازی امریکایی و اروپایی از این تکنولوژی‌های تازه استفاده کرده‌اند تا از این طریق  بتوانند هزینه تولید را به حداقل برسانند.با این روش می‌توانند سود بیشتری از فرایند تولید کسب کنند و هزینه را به حداقل برسانند .

سرمایه گذاریهای تازه ای باید انجام شود

اکونومیست می‌نویسد تا زمانیکه تمامی کارخانه های تولیدی به استفاده از تکنولوژی‌های جدید روی بیاورند زمان زیادی صرف خواهد شد ولی  در آن زمان شاید ما شاهد تلفیق کارخانه‌های فولادسازی با کارخانه های فعال در صنایع پایین دستی این صنعت به خصوص  صنعت خودروسازی باشیم . انتظار می رود تا سال ۲۰۵۰ میلادی در هر کارخانه خودروسازی یک کارخانه فولادسازی وجود داشته باشد که فولاد مورد نیاز خودروساز مذکور را تامین کند.

اما برای اینکه این هدف محقق شود، سرمایه‌های تازه‌ای مورد نیاز است که در بخش مطالعاتی و ساخت تکنولوژی‌های تازه صرف می‌شود.این سرمایه های جدید در ابتدا به عنوان هزینه شناخته می شود ولی با توجه به منافعی که در فرایند تولید  ایجاد می کندیک سرمایه‌گذاری سودآور و بسیار ثمر بخش است . بنابراین نه تنها دولتها بلکه شرکتهای فولادسازی بزرگ هم بایدبا سرمایه‌گذاری در بخشهای تحقیق و توسعه باعث بیشتر شدن فرصتهای نواوری در صنعت فولاد و صنایع پایین دستی آن شوند.